Buty do biegania jakie wybrać?
34.jpg

Jak wybrać buty do biegania? Mini poradnik

Odpowiednio dobrane buty do biegania to podstawa. To właśnie one amortyzują podczas uprawiania sportu i zapewniają bezpieczeństwo przede wszystkim stawom skokowym, oraz kolanowym. Ich prawidłowy wybór jest więc niezwykle ważny i warto wiedzieć, czym kierować się podczas takich zakupów.

Spis treści:

  1. Jak dobrać odpowiednie buty do biegania?
  2. Jakie powinny być dobrze dopasowane buty do biegania po asfalcie?
  3. Jakie buty sprawdzą się do biegania po nierównej powierzchni?
  4. O czym pamiętać, wybierając buty do biegania zimą?

Jak dobrać odpowiednie buty do biegania?

Aby móc prawidłowo dobrać buty do biegania, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy poznać swój typ stopy, styl biegania, oraz wziąć pod uwagę podłoże, po którym będzie się biegać. Okazuje się, że istotna jest także waga biegacza. Im jest ona wyższa, tym buty powinny posiadać większą amortyzację. Jak rozpoznać swój typ stopy? Najlepszym sposobem będzie obserwacja starego buta do biegania i tego, w którym miejscu on jest najbardziej wytarty. Z boku, z przodu, a może z tyłu? W dużej mierze to od tego zależne będzie, jaki model wybierze się w następnej kolejności.

Jakie powinny być dobrze dopasowane buty do biegania po asfalcie?

Do biegów po asfalcie przede wszystkim polecane są lekkie buty, które posiadają płaski bieżnik. Dzięki temu o wiele lepiej przylegają one do stopy i zapewniają plastyczność ruchu. Takie buty będą też odpowiednie dla neutralnego typu stopy, a ich wyprofilowanie sprawdzi się nawet przy bieganiu zawodowym. Warto w tym przypadku zdecydować się na model bezszwowy, który nie będzie powodować otarć.

CTA - Potrzebne ci nowe buty do biegania? Sprawdź nasz ultralekki model sportowy

Jakie buty sprawdzą się do biegania po nierównej powierzchni?

Nierówna powierzchnia, w tym również góry, z reguły jest bardzo wymagająca. To dlatego buty muszą być idealnie dopasowane. Podeszwa w takich butach powinna być grubsza i twardsza, aby lepiej izolować od powierzchni i zapobiegać ewentualnym urazom. Ważne jest także to, aby były antypoślizgowe i elastyczne względem ruchów stopy.

O czym pamiętać, wybierając buty do biegania zimą?

Również osoby, które decydują się na bieganie zimą, z całą pewnością powinny zadbać o odpowiednie obuwie. Najbardziej polecane będą modele z dodatkowym ociepleniem, które zapobiegać będą wychładzaniu się organizmu. Dobrym wyborem są także te z gore-texem. Są one dobrze chłonne i zapewniają suchość stopy nawet podczas biegania po tak zwanej chlapie. Aby biegać po oblodzonych ścieżkach, na pewno warto pamiętać o butach z kolcami w podeszwie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium